Stock: 309367AVIN: KMHCN46C89U309367
Used 2009 Hyundai Accent GLS
Detailed Pricing
Our Price:
Overview
309367A
Stock
KMHCN46C89U309367
VIN
Miles
Sedan
Body
FWD
Drivetrain
Nordic White
Exterior
Gray
Interior
98.4
Wheelbase
1.6L I4 MPI DOHC CVVT 16V
Engine
Gas
Fuel
4-Speed Automatic with Overdrive
Transmission
4
Doors
35*
Highway MPG
26*
City MPG
Description
Nordic White 2009 Hyundai Accent GLS FWD 4-Speed Automatic with Overdrive 1.6L I4 MPI DOHC CVVT 16V Gray Cloth. 26/35 City/Highway MPG
Features
Side-Impact Air Bags
Side-Impact Air Bags
Details
Model Overview
The SE gets a bit sporty, with standard ABS and electronic brake force distribution, an option for the GLS that's not available on the GS. The SE also steps up to 16" alloy wheels, a sport-tuned suspension, and fog lights. Power outside mirrors and keyless entry are standard on the SE rather than optional, as they are on the other two models. The SE also gets the upgraded CD/XM/MP3 6-speaker stereo standard. It also has air conditioning, leather-wrapped steering wheel and shift knob, and metallic interior accents. If you want a sunroof to accent your Accent, the SE is the only variant with that option.
Model Strengths
Low Price For A Good Car
Gas Mileage Approaching Hybrid Numbers
Nice Standard Features For The Price
Model Changes
Model Value
Features
4 Speakers
Air Conditioning
Rear window defroster
60/40 Split Fold-Down Rear Seatback
Power steering
Tire Pressure Monitoring System
Speed-sensing steering
Advanced Front Airbags
Bodycolor Bumpers
Dual front impact airbags
Dual front side impact airbags
Front anti-roll bar
Front wheel independent suspension
Low tire pressure warning
Occupant sensing airbag
Overhead airbag
Body-Color Mirrors
Bodycolor Bodyside Moldings
Bodycolor Door Handles
Bodyside moldings
Bumpers: body-color
Carpeted Floor Mats
Cloth Seat Trim
Driver & Passenger Illuminated Vanity Mirrors
Driver door bin
Driver vanity mirror
Front reading lights
Front Seatback Pockets
Overhead console
Passenger vanity mirror
Power Steering
Rear seat center armrest
Tachometer
Tilt Steering Wheel
6-Way Adjustable Driver Seat
Adjustable Head Restraints
Driver Armrest
Front Bucket Seats
Rear Center Armrest w/Cup Holders
Split folding rear seat
Passenger door bin
14" x 5.5J Steel Wheels w/Full Wheelcovers
Tinted Glass
Front Variable Intermittent Wipers
Variably intermittent wipers
Mechanical
1.6L DOHC MPI CVVT 16-valve I4 engine
4-speed automatic transmission
Front wheel drive
Independent MacPherson strut front suspension -inc: coil springs, gas shocks
Coupled rear torsion beam -inc: coil springs, gas shocks
Engine speed-sensing pwr rack & pinion steering
Front disc/rear drum brakes
Exterior
14" x 5.5" steel wheels w/full wheel covers
P185/65HR14 tires
Compact spare tire
Body-color bumpers
Black grille w/chrome accents
Body-color body-side molding
Halogen headlamps
Body-color side mirrors
Tinted glass w/sunshade band
Variable-intermittent windshield wiper
Body-color door handles
Interior
Reclining front bucket seats -inc: 6-way manual adjustable driver seat, adjustable headrests
60/40 split-folding rear bench seat -inc: adjustable head restraints
Driver armrest
Instrumentation -inc: odometer, trip odometer, tachometer, coolant temp, fuel level, digital clock
Warning lights -inc: oil pressure, battery, door ajar, brake, check engine
Remote trunk release
Air conditioning
Rear window defogger
Aux pwr outlet
Dual illuminated sun visor vanity mirrors w/covers
Front seat back pockets
Rear coat hook
Safety
Driver & front passenger airbags
Driver & front passenger side-impact airbags
Front/rear outboard roof mounted head curtain airbags
Occupant classification system
Rear door child safety locks
Similar Vehicles
2017 Hyundai Sonata Base
Stock: 558469A
Quick View
2022 Hyundai Elantra SEL
Stock: 071911
Quick View
2021 Hyundai Elantra SEL
Stock: 039182
2011 Ford Fusion SEL
Stock: 298335A